Mimari projeler için 3D tasarım, modelleme ve animasyon neden gereklidir?

Günümüzde bir çok mimari proje artık 3D tasarım, modelleme, animasyon ve render işlemleri yapılarak müşterilere sunulmakta. Bu yazıda mimari projelerde ve sunum çalışmalarında 3d modellemenin neden gerektiğini kısa maddelerle size izah edelim.

3d-modelleme-0011. Geleneksel 2D tasarım ve çizimler son kullanıcı tarafından zor anlaşılmaktadır.

AutoCAD, SolidWorks veya diğer yazılımlarla hazırlanan teknik çizimleri anlamak herkes için kolay olmamaktadır. Üniversitelerde “teknik resim” gibi derslerde gösterilen konuları anlamak olgusu bir yana, anlaşıldığını farzetsek bile, bu çizimden sonra projenin karşımıza çıkacağı son halini hayal etmek bir çok mimari proje için sıkıntılara sebep olabilmektedir. Sizin çiziminizde merdivenin alt kısmı farklıdır, ancak bakan kişi farklı hayal edebilir. Bu tür bir çok detay bir araya geldiğinde, mimari projenin 2 boyutlu tasarımının 3D modelleme ve hatta 3D animasyon ile sunumu mimarlık bürolarına, inşaat firmalarına büyük avantaj sağlamaktadır.

3d-modelleme-0022. Tasarımdaki değişikliklerin proje sürecinde takibi kolaylaşmaktadır.

3D tasarım ile sunumu yapılan mimari projelerin geliştirme ve düzenleme aşamalarında yapılacak değişiklikler ve düzenlemelerinin anlık takibinin yapılması mümkün hale gelebilmektedir. Bu sayede o ölçülerini değiştirdiğiniz bölgeye konulacak olan mutfak tezgahının da nasıl bir şekilde değişmesi gerektiğini görebilir, veya yapılacak değişikliğin gerçekten de istediğiniz etkiyi yaratıp yaratmadığını kontrol edebilirsiniz. 3D modelleme ve render işlemleri sonrasında alınacak bu görüntülerle projenizdeki değişikliklerin uygunluğu konusunda doğru fikirlere sahip olup, çözüme ulaşmak için en iyi kararları vermeniz mümkün olmaktadır.

3d-modelleme-0033. 3 boyutlu modelleme ve render işlemleri projelerin kabul edilirlik oranını arttırmaktadır.

Haftalarca yaptığınız tasarımı eğer sunumunuzda anlatamıyorsanız ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. İnsanlara gösteremediğiniz şeyleri anlatmanın her zaman daha zor olduğunu unutmamakta fayda var. İşte bu konuda 3D tasarım ile hazırlanmış gerçekçi görseller mimari proje sunumu konusunda başarı oranınızı ciddi şekilde arttıracaktır. Sunumlarınızda ve hatta reklamlarınızda dahi projenizi tüm detaylarıyla, tüm gerçekçiliğiyle müşterilerinize sunmak, sizin hem kabul edilirliğinizi, hem de güvenilirliğinizi arttıracaktır.

3d-modelleme-0044. 3D Tasarım ile imalat sürecinde sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Mimari projede yer alan mutfağı imal ettirirken hatalarla mı karşılaştınız? Yoksa balkon kapısı sizin aklınızdaki olmadı mı? Keşke 3D Tasarım ile bu planın görsel halini de teknik çizim ile gönderseydiniz. Bu sayede tam olarak ne istediğinizi anlatma şansınız olurdu. Uzun lafın kısası, 3D tasarım ile hazırlanan görseller ve animasyonlar ile, ne istediğinizi ve nasıl istediğinizi imalat aşamasına geçmeden önce, net, anlaşılır ve doğru bir şekilde ekibinize sunmuş olursunuz. Bu bile sizin sonradan karşınıza çıkacak masraflarda önemli bir azalmaya sebep olacaktır.

5. 3D tasarım ile beklentileriniz ile sonuçlar arasındaki fark ortadan kalkar.

Bir çok müşterimiz daha önceki çalışmalarında vaat edilenler ile sunulanlar arasındaki farklardan dert yanmaktaydı, zira müşterilere tam olarak sunulamayan, veya müşterinin algılamakta zorluk çektiği 2 boyutlu teknik çizimlerle sunulan projelerin sonuçları, müşterileri hayal kırıklığına uğratabilmekteydi. Bu dert yanılan projelerin bir çoğunda 3D tasarım kullanılmaması dikkat çekiciydi.

Sonuç olarak 3D tasarım, mimari projeler ve diğer endüstriyel tasarımlar için günümüzde bir gereklilik halindedir. Antalya 3D tasarım ve mimari projeler konusunda da hizmet verdiğimiz başta Antalya ve İstanbul olmak üzere bir çok şehirden müşterilerimize bu konuda doğru, faydalı ve etkileyici tasarımlar sunmaktayız. Sizi de bekleriz

 

 

 • Mevlüt

  Bitiris tezim icin 3d tasarim istiyorum
  Biz avusturyada yasiyoruz
  Lütfen iletisim kurun
  004369919123123

  • hakanozerdem

   Ödev ve benzeri çalışmalar sizin gelişiminiz için size verilen sorumluluktur.
   Sınavda koya çekmeniz gibi bir duruma en azından ben alet olmayı tercih etmiyorum.

Leave Your Comment Here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.