Ücretsiz 3D programlar ve indirmeniz için adresleri…

blender3d3D modelleme, 3D animasyon ve benzeri işlerde kullanabileceğiniz ücretsiz 3D programlar ile ilgili bir liste sunalım sizlere. Listede 3d program indirme bağlantılarını da ekleyelim tabii ki. Yalnız baştan söylemekte fayda var, bu programlar ile dakikalar içinde modelleme yapabileceğinizi düşünmek hayal olur, çünkü böyle bir şey yok. Cidden yok. Hangi yazılımı, hangi 3d programı kullanırsanız kullanın, 3d modelleme ve render gibi işlemleri yapabilmeniz için, bu işi ciddi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor.

Şimdi geçelim ücretsiz 3d yazılım listemize;

1. Blender

Listedeki şüphesiz en kapsamlı yazılım diyebiliriz. Blender ile Maya, Cinema 4D ve 3D Studio Max ile kafa kafaya gidebilen özelliklere sahip olan Blender, açık kaynak kodlu yazılımlar arasında gelmiş geçmiş en gelişmiş çalışma olma özelliğini de koruyor. Modelleme, yüzey kaplama, sculpting, boyama, animasyon ve render işlemlerinin tamamını yapabilme özelliklerini kapsayan Blender, 1.5 sene öncesine kadar arayüzünün karmaşıklığı nedeniyle yerden yere vuruluyordu, ama bu sizi korkutmasın, son 1 senedir Blender, çok daha iyi bir arayüze sahip.

Yazılımı http://www.blender.org/ adresinden indirebilirsiniz.

2. Pixologic Sculptris

Digital sculpting konusunda Zbrush veya Mudbox benzeri bir yazılım olan Pixologic Sculptris, kolay öğrenilebilirliği ile listede kendine yer bulabiliyor. Şu an Pixologic firmasının bir ürünü olarak görünmekte olan Sculptris, aslında Tomas Pettersson isimli bir kişi tarafından geliştirilmiş. Bu arada Pixologic’in aynı zamanda Zbrush yazılımının da üreticisi olduğunu hatırlatayım.

Yazılımı http://pixologic.com/sculptris/ adresinden indirebilirsiniz.

3. Trimble SketchUp

AutoCAD alternatifi olarak görebileceğiniz SketchUp, aslında ilk olarak Google tarafından üretildi. Trimble tarafından hakları satın alınan yazılım, her ne kadar CAD/CAM yazılımı olarak bilinse de, 3D modelleme yazılımlarına daha yakın bir platformda duruyor. Halen mimari projelerde hızlı ve pratik çözümler sunması nedeniyle tercih edilmesi, bir 3D Studio Max olmadığı gerçeğini unutturmasa da, mimari projelerin 3 boyutlu sunumları için kullanımı gitgide artmakta.

Yazılımı http://www.sketchup.com/ adresinden indirebilirsiniz.

4. Wings 3D

Yüzey modellemesi konusunda çözüm sunan Wings 3D isimli yazılım, teorik olarak 3D Studio Max ve Maya ile benzerlikler gösterse dahi, bu programların yanına dahi yaklaşamıyor diyeyim. Ancak basit şekilde poligon modelleme tekniklerini merak edenler için bir başlangıç noktası olarak denenebilir. Zira yazılımda kullandığınız teknikler, diğer yazılımlarda da geçerliler.

Yazılımı http://www.wings3d.com/ adresinden indirebilirsiniz.

5. Autodesk 123D

Autodesk tarafından 3D dünyası için giriş bileti gibi bir yazılım. Aynı zamanda SketchUp ve Sculptris gibi rakip yazılım firmaları tarafından sunulan ücretsiz seçeneklere cevap olma özelliği de taşıyor. Modelleme ve sculpting uygulamalarından, iPad destekli “yaratık tasarlama” gibi özellikleri dikkat çekici.

Yazılımı http://www.123dapp.com/ adresinden indirebilirsiniz.

6. Daz Studio

Bir çok karakter modelleme, mekan oluşturma gibi işi rahatlıkla yapabileceğiniz Daz Studio, diğer yazılımlar gibi tamamen ücretsiz olmak yerine, programda kullanacağınız paketlerin satışlarından para kazanmayı hedefliyor. Ancak sonuç gerçekten başarılı. 3D dünyasına başlamanız için uygun ve kolay bir nokta olabilir, ancak ilerlemeniz için çok da ümit vaat ettiğini söyleyemeyiz.

Yazılımı http://www.daz3d.com/products/daz-studio/daz-studio-what-is-daz-studio adresinden indirebilirsiniz.

7. Mandelbulb 3D

Fraktaller ile çalışmak isteyenler için birebir yazılımla karşı karşıyasınız. Ancak baştan uyarmamız lazım. Yazılıma alışmanız biraz zaman alabilir. Yine de sonuçlar aşırı etkileyici olabilirler.

Yazılımı http://www.fractalforums.com/releases/ adresinden indirebilirsiniz.

Leave Your Comment Here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.