Ethical-hackingEthical hacking yani etik bir hacker olma konusu aslında ülkemizde ilk ISS (İnternet Servis Sağlayıcılar) kurulmaya başladığında kendiliğinden oluşan bir terimdi. Bilişim sistemlerine sızmaya çalışan hacker tabir edilen kişilerin durdurulması için çoğu zaman en az onlar kadar hack bilgisine sahip olmak gerekiyordu. Bu durum kendi açımdan farkında olmadan gelişen bir bilgi yığınıydı uzun süre. Yaptığımın isminin ethical hacking olduğunu 90’ların sonunda bilmiyordum desem yeridir.

Ancak gün geçtikçe bilişim danışmanlığı verdiğim firmaların kötü niyetli kullanıcılardan korunması, veri güvenliği gibi unsurlar sayesinde bu konuyu daha fazla araştırmaya başladım. Hala bir hobi olarak devam etse de, gerçekten gerekli durumlarda, kurumsal destek verdiğim kişi ve kuruluşlar bulunuyor.

Güvenliği sağlamak ile saldırı önlemeyi karıştırmamak gerekli. Müşterilerime önleyici çalışmalar yapmakla beraber, herhangi bir saldırı anında veya sonrasında saldırının türünün, hedefinin ve lokasyonunun tespiti gibi konulardan, Bilişim Suçları içinde yer alması dahilinde avukat ve bilirkişi konularında da destek veriyorum.